top of page
Różnorodność pigułek

Suplementacja

Od pojedynczych witamin i minerałów po mieszanki składników odżywczych i ziół, na rynku dostępnych jest wiele suplementów, które zapewniają określone korzyści zdrowotne.

Jednak ze względu na ograniczone regulacje nie zawsze jest jasne, które suplementy są wysokiej jakości, a które są stratą pieniędzy lub nawet potencjalnym niebezpieczństwem.

Ten poradnik zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o tym, czym są suplementy oraz jak wybrać bezpieczny i wysokiej jakości produkt.

Czym są suplementy?

Suplementy to produkty przyjmowane doustnie i zawierające „składnik diety”, taki jak witaminy, minerały, zioła i składniki botaniczne, aminokwasy, enzymy, probiotyki, przeciwutleniacze lub inne składniki odżywcze. Zazwyczaj sprzedawane są jako łatwy i skuteczny sposób na poprawę zdrowia fizycznego lub psychicznego.

Większość zdrowych osób może spożywać wszystkie potrzebne witaminy i minerały poprzez samą dietę. Istnieją jednak pewne warunki, leki i okoliczności, w których suplementy mogą być potrzebne do zaspokojenia potrzeb żywieniowych.

 

Jednak kluczową kwestią, o której należy wspomnieć, mówiąc o suplementach diety, jest to, że mają one uzupełniać, a nie zastępować, składniki odżywcze lub inne związki w diecie.

Oznacza to, że nawet jeśli przyjmujesz suplement, nadal ważne jest, aby w miarę możliwości spożywać zróżnicowaną i zbilansowaną dietę.

SUPLEMENTACJA.jpg

Suplementacja - tak czy nie? 

Ogólnie rzecz biorąc, przyjmowanie suplementów witaminowych i mineralnych nie jest konieczne dla zdrowych osób dorosłych z odpowiednią podażą tych składników odżywczych.

I tu nasuwa się pytanie: jak wygląda nasza dieta, czy mamy problemy z wchłanianiem substancji odżywczych (stany zapalne, leki, związki chemiczne, alkohol, kawa), jak wartościowe są produkty które zjadamy (czy marchewka jest jeszcze tą samą marchewką co 10-20 lat temu) i na jakiej glebie nasze jedzenie rośnie (nawozy niszczą wiele związków mineralnych).

 

Więc chociaż preferowane jest dostarczanie tych niezbędnych składników odżywczych w diecie, myślę że już większość z nas może mieć z tym trudności. Istnieją również pewne przypadki, w których należy podawać suplementy.

Osoby, które powinny korzystać z suplementów to [123 ,4]:

  • kobiety w ciąży lub karmiące piersią (raczej bez ziół)

  • niemowlęta karmione wyłącznie lub częściowo piersią (raczej bez ziół)

  • dorośli lub dzieci ze zdiagnozowanymi niedoborami żywieniowymi

  • dorośli i dzieci ze stref klimatycznych o małym nasłonecznieniu

  • osoby w warunkach powodujących zaburzenia wchłaniania składników pokarmowych

  • osoby, które przeszły operację bariatryczną, np. pomostowanie żołądka;

  • dorośli lub dzieci z ograniczonym dostępem do żywności

  • weganie i wegetarianie

  • sportowcy

Cechy idealnego suplementu

Kilka słów o suplementach MLM

Marketing wielopoziomowy (MLM) suplementów diety odnotował dramatyczny wzrost w ostatnich dziesięcioleciach i jest to druga najpopularniejsza tematyka tego rodzaju marketingu. Ten kontrowersyjnym model biznesowy, nie jest oszukańczy z prawnego punktu widzenia, jak wiele osób mogłoby uważać. Po prostu cały nakład finansowy firmy zamiast na banery, afisze i reklamy w mediach woli opłacić swoich przedstawicieli jako trochę 'marketing szeptany'. Jednak co wynika z tego modelu, często przedstawiciele myśląc tylko o kolejnej prowizji od klienta, stosują nieetyczne strategie, wciskanie niepotrzebnych rzeczy w nadmiarze i męczącą nachalność uderzającą bezpośrednio w mało asertywnego klienta. 

Natomiast same produkty najbardziej znanych marek, choć drogie - są zazwyczaj bardzo dobrej jakości, z naturalnych wyciągów roślinnych, ekologiczne. Firmy posiadają wiele standaryzowanych badań certyfikatów i testów. Jest to przecież ważne dla celów biznesowych, aby móc się nimi pochwalić.

Wiele z tych firm często reklamuje swoje produkty w sposób wyolbrzymiony, jako najlepszy i jedyny sposoby na poprawę różnych aspektów zdrowia lub totalne odchudzanie. Kluczową kwestią jest to, że mają one uzupełniać, a nie zastępować, składniki odżywcze lub inne związki w diecie. Jedna, choćby najlepsza pigułka czy syrop nie zastąpi zdrowego trybu życia!

Podsumowując, kupuj suplementy od sprawdzonych na rynku firm MLM, nie daj sobie wmówić że potrzebujesz milion różnych produktów bo akurat jest promocja, szukaj suplementy których na prawdę potrzebujesz i braki musisz uzupełnić, szukaj wskaźników bezpieczeństwa i jakości, w tym listy składników, dawkowania i certyfikacji tych produktów z testów zewnętrznych.

 

IMG_2065.jpg

Marki, które sama byśm kupiła:

Swanson, Now Foods, Solgar, Dr.Jacobs, Garden Of Life, NaturaMedix, Thorne, Formeds, Alliness, Invex, Olimp Labs, Swisspharm, BioPure

LR, Duo Life (Sunvital), Narum, Magiczny  Ogród (nalewki ziołowe), oleje Wyszyńscy, Marinex

bottom of page